Eskişehir Arslan Temizlik Şirketi
Apartman, İnşaat, Ofis, Büro, Fabrika Temizliği
Koltuk Yıkama Hizmeti


fatiharslan26@gmail.com
0537 334 66 30

GEBELİKTE TEK TARAFLI BESLENMEKTEN KAÇININ

1.07.2020 

Sağlıklı bir gebelik diyeti, bebeğinizin büyümesini ve gelişmesini destekleyecek önemli bir parametredir. Dengeli ve sağlıklı beslenme; gebeliğin seyrine, doğum sonuçlarına ve yeni doğanın gelişiminde etkilidir. Anne sağlıklı beslendiğinde bebek de doğru ve sağlıklı beslenecektir. Doğru ve sağlıklı beslenme her kadının sağlıklı bir yaşam sürmesi için gereklidir. Gebelik, bir anne için hem hassas hem de keyifli bir süreçtir. Bu süreçte beslenmeye dikkat etmek sağlıklı gebelik dönemi ve sağlıklı bebekler için vazgeçilmezdir. Liv Hospital Ulus Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Özge Kaymaz Yılmaz gebelikte aşırı yemek yemekten uzak durulması gerektiğinin üzerinde durdu.

- Gebelikte günlük yaklaşık ek 300 kaloriye ihtiyacınız olacaktır. Tek taraflı beslenmeden kaçınılmalı ve protein, karbonhidrat, yağ ve vitamin - minerallerden gerektiği kadar ve uygun miktarda alınmalıdır.

- Gebelikte anne adayları yeterli beslenerek ortalama 11 -14 kilo almalı ve aylık kilo takibi yapılmalıdır. Gün içerisinde sık sık ve az az 5-6 öğün yemek yenmelidir.

- Siz ve bebeğiniz için en iyi diyet; taze meyve, sebze, tam tahıl, az yağlı süt ürünleri ile et, balık, yumurta, kuru bezelye ve fasulye gibi birkaç protein kaynağını içermelidir.

- Su tüketiminin az olması ciddi sıkıntılara yol açabilir. Gebelikte günde yaklaşık 2 litre sıvı alınması gerekir. Gebelik süresince yetersiz sıvı alımı gebeliğin ileri dönemlerinde kasılmalar, karın ağrısı, baş dönmesi, idrar yolu enfeksiyonu gibi sorunlarla karşılaşmada önemli rol oynar.

- Tarım ürünlerindeki zararlı olabilecek kalıntıları uzaklaştırmak için sebze ve meyvelerin iyice yıkanması, temizlenmesi önemlidir. Sindirimi kolaylaştıran bu besinler lif içermesinin yanında vitamin ve mineral deposudur. Sebze ve kuru baklagillerin haşlama sularının dökülmesi, vitamin ve mineral kayıplarına neden olacağı için haşlama ve pişirme suları dökülmemelidir. Satın alırken taze besinler tercih edilmelidir.

- Folat; nöral tüp kusurlarını, beyin ve omuriliğin ciddi anormalliklerini önlemeye yardımcı olan bir B vitaminidir. Takviye ilaçlarda ve takviye edilmiş gıdalarda bulunan sentetik folat formu folik asit olarak bilinir. Folik asit takviyesinin erken doğum riskini azalttığı gösterilmiştir. Dolaysıyla gebe kalmadan önce ve hamilelik boyunca günde 400 ila 1.000 mikrogram folat veya folik asit alımı önerilmektedir. Güçlendirilmiş tahıllar, yapraklı yeşil sebzeler, turunçgiller, kuru fasulye ve bezelye, yoğun olarak folat içeren kaynaklardır.

- Kafein kahve, çay (yeşil çay dahil), çikolata, spor/enerji/alkolsüz içecekler, soğuk algınlığı ve grip ilaçlarının içinde bulunur. Gebelik sırasında alınan yüksek seviyelerde kafein, düşük doğum ağırlığına sahip bebek doğumuna sebep olmakta ve daha sonraki yaşamlarında sağlık problemleri riskini arttırmaktadır. Ayrıca çok fazla kafein erken gebelik haftasında düşük yapma riskini de arttırmaktadır. Kafein alımınızı günde yaklaşık 200 miligram (mg) ile sınırlandırmalısınız, bu da kabaca iki bardak hazır kahveyi içerir. Hamilelikte bitkisel ve yeşil çayların güvenliği hakkında çok az şey bilinir, bu nedenle onları ılımlı bir şekilde içmeniz ve diyetin normal bir parçası olan malzemelerle yapılanlara - örneğin nane veya frenk üzümü çayı – tüketmeniz tavsiye edilir.

- Yağ tüketimi günlük kalorinin yüzde 30’unu geçmemelidir. Kullanılan yağlar bitkisel kaynaklı olmalı, tereyağı, hayvansal yağ ve katı yağ tüketilmemelidir. Yemeklerde sıvı yağlar tercih edilmelidir. Gün içinde zeytinyağı tüketmeye özen gösterilmelidir. Yemeklerde mutlaka iyotlu tuz kullanılmalıdır. İyotlu tuz, koyu renkli cam kavanozda saklanılmalı, ışıktan, güneşten ve nemli ortamlardan korunmalıdır. Böylelikle iyodun kayba uğraması engellenmiş olur.

- Sizin ve bebeğinizin güçlü kemikler ve dişler için kalsiyuma ihtiyacınız bulunmaktadır. Kalsiyum ayrıca dolaşım, kas ve sinir sistemlerinizin normal çalışmasına yardımcı olur. Günde 1.000 miligram kalsiyuma ihtiyaç vardır. Süt ürünleri en iyi emilen kalsiyum kaynaklarıdır. Süt dışı kaynaklar arasında; brokoli ve lahana bulunur. Birçok meyve suyu ve kahvaltılık gevrekler de kalsiyum ile takviye edilir. D vitamini için önerilen doz 600 IU dir. Somon gibi yağlı balıklar büyük bir D vitamini kaynağıdır. Diğer seçenekler arasında güçlendirilmiş süt ve portakal suyunu sayabiliriz.

- Protein, bebeğinizin hamilelik boyunca büyümesi için çok önemlidir. Günde ortalama 70 gram protein alımına ihtiyaç vardır. Yağsız et, kümes hayvanları, balık ve yumurta büyük protein kaynaklarıdır. Diğer seçenekler arasında fasulye, bezelye, fındık, tohum ve soya ürünleri bulunur.

- Vücudunuz, kırmızı kan hücrelerinde dokularınıza oksijen taşıyan bir protein olan hemoglobin yapmak için demir kullanır. Hamilelik sırasında, hamile olmayan kadınların ihtiyaç duyduğu demir miktarının iki katına ihtiyacınız vardır. Vücudunuz bebeğinize oksijen sağlamak ve daha fazla kan yapmak için demire ihtiyaç duyar. Hamilelik sırasında demir deposu yeterince dolu değilse ve yeterli miktarda demir almazsanız, demir eksikliği anemisi gelişebilir. Hamilelik sırasında şiddetli demir eksikliği anemisi erken doğum riskini artırır, düşük doğum ağırlıklı bir bebeğe ve doğum sonrası depresyona sebep olabilir. Günde 27 miligram demir ihtiyacınız vardır.

Yağsız kırmızı et, kümes hayvanları ve balık bol miktarda demir içerirler. Diğer seçenekler arasında demirle güçlendirilmiş kahvaltılık tahıllar, fasulye ve sebzeler sayılabilir.

Et gibi hayvansal ürünlerden elde edilen demir en kolay emilen demirdir. Bitki kaynaklı ve takviyelerden demir emilimini arttırmak için, portakal suyu, domates suyu veya çilek gibi C vitamini açısından yüksek bir yiyecek veya içecekle birlikte alabilirsiniz. Kalsiyum hamilelik sırasında önemli bir besin maddesi olmasına rağmen, birlikte alındığı takdirde, demir emilimini azaltabilir.

- A vitamini, bebeğinizin sağlıklı gelişimi için önemlidir ancak fazla alınması bebeğinize zarar verebilir ve gelişimsel bozukluklara neden olabilir. A vitamini veya retinol içeren herhangi bir takviye almamalısınız (ayrıca bunları içerebilen multivitamin takviyelerine ve morina karaciğeri yağı gibi balık karaciğer yağı takviyelerine dikkat edin). İçeriğinde A vitamini çok yüksek olduğundan karaciğer ve karaciğer ürünlerini (karaciğer pate gibi) yemekten kaçınmalısınız.

- Uzun zincirli omega-3 yağ asitleri, özellikle yağlı balıklarda (somon, sardalye ve uskumru gibi) bulunan decosaheksanoik asit (DHA) bebeğinizin beyninin ve gözlerinin gelişimi için önemlidir. Bununla birlikte, gebeler haftada en fazla 2 porsiyon yağlı balık tüketmelidir çünkü yağlı balıklar vücutta birikebilecek düşük düzeyde zararlı maddeler içerebilir. Balık tüketiminde civa içeriği çok düşük balık ve deniz ürünleri tüketmek uygundur.

Gönderen: haber
7989 defa okundu 
 


_Net.tr advertorial

_medya advertorial

_gundem advartorial
Yeni Nesil Güneş Gözlükleri
Hamdeko
Esrastyle

_biz advertorial

İslam
Kredi kartıyla kurban satın almak caiz midir?
Hayvan kesildikten sonra yaşını doldurmadığı öğrenilirse kurban olur mu?
Ailede zengin olan karı-kocadan her birinin ayrı ayrı kurban kesmesi gerekir mi?
Yolcunun kurban kesmesi gerekir mi?
Kimler kurban kesmekle yükümlüdür?

Yaşam
HÜDAYİ VAKFI 40 ÜLKEDE KURBAN KESECEK
ESKİŞEHİR KIZILAY ADRESTEN KURBAN BAĞIŞI ALABİLECEK
Sağlık Bakanı Koca’dan Dilek Hemşire paylaşımı
Kızılay’dan Kurban’da 4 Milyondan Fazla İnsana Yardım Planlaması
2002 Yılından Bu Yana 38 Bine Yakın Şehit Yakını, Gazi ve Gazi Yakını Kamu Kurumlarında İstihdam Edildi

Spor
BALIKESİR MAÇI CUMARTESİ..
FATURA AĞIR OLDU
Ümraniyespor 3-0 Eskişehirspor
SARAR SPOR VE MOHAÇ SPOR KARDEŞLİĞİ
Eskişehirspor’un ardından Adanaspor da TFF 2. Lig’e düştü

Sinema
ULUSLARARASI GÖÇ FİLMLERİ FESTİVALİ’NDE BİR HAFTADA YAKLAŞIK 30 MİLYON İZLEYİCİ
HOLLYWOOD’UN DÜNYACA ÜNLÜ YILDIZLARINDAN ULUSLARARASI GÖÇ FİLMLERİ FESTİVALİ’NE ÖVGÜ
SİNEMA SALONLARI SAYILARINDA DÜŞÜŞ YAŞANDI
MATT DİLLON’DAN TÜRKİYE’YE ÖVGÜ
ULUSLAR ARASI GÖÇ FİLMLERİ FESTİVALİ ÖZEL SEÇKİSİ: YENİ YURTLAR

Sağlık
Sıcak Havalarda Burun Kanamalarına Dikkat!
GÜNEŞİN ZARARLARINA KARŞI 8 ÖNEMLİ KURAL!
5 yaşından büyük çocuk, bazı sesleri çıkartamıyorsa dikkat!
Besin alerjisi olanlar Kovid-19 hastalığı döneminde nelere dikkat etmeli?
Hangi rahatsızlıklar sese karşı düşük tolerans gösteriyor?

 

 
Politika
Sosyal Medyaya Cumhuriyet Hukukunun Kanunları Uygulansın
“Türkiye her dinden vatandaşına ibadet imkânı sunan bir ülkedir”
Doğu Perinçek: Vatana ihanetin özgürlüğü olmaz
Gündüz’den, Vali Erol Ayyıldız’a Hayırlı Olsun Ziyareti
Madımak olayları Karamollaoğlu’na soruldu

Polis
Satırlı Katile Ağırlaştırılmış Müebbet
Sosyal Medya İlanlarıyla Dolandırıcılık Yapan 5 Kişi Yakalandı
Kayıp Çocuktan Üzücü Haber
Polis 4 Zanlıyı Yakaladı
Emniyet sosyal medyada 7/24 siber devriyede

Otomobil-Motorsiklet
Efsane Mustang’in şanzımanı şimdi Transit’te
NISSAN Modellerini Sanal Showroom ile Online’a Taşıdı
2. el oto satışına yeni düzenleme
5 MİLYONA YAKIN LPG’Lİ ARAÇ SAHİBİ KAPALI OTOPARK YASAĞININ KALKMASINI BEKLİYOR
MTV’de ikinci ödeme dönemi başladı

Magazin
Sosyal medya düzenlemesi ne getiriyor?
DW Türkçe Volkswagen haberini düzeltti
Ahmet Hakan: Ama yetti artık, koca bir nesli kurban ettiler!
Facebook’a olan tepkiler çığ gibi büyüyor!
Türkiye ve Pakistan arasında dizi ve filmler için dikkat çeken işbirliği

Kültür-Sanat
İLK 6 AYIN BANDROL VE KAYIT-TESCİL RAKAMLARI AÇIKLANDI
İKİ YARIŞMANIN GENÇ YETENEKLERİ BELLİ OLDU
DEVLET SANATÇILARI GÜZEL SANATLAR EĞİTİMİ İÇİN GENÇLERLE BULUŞUYOR
SOSYAL KULUÇKA MERKEZİ ÇOK SEVİLDİ
ESKİŞEHİR MÜFTÜLÜĞÜ GENÇLERLE KAHVALTIDA

Güncel
Çare Yine OTOBÜS: EBB’den EKSPRES SEFER
Pilav gününde koronavirüs bulaştı: 10 ev karantinaya alındı
GÜNAY TOKİ KURA ÇEKİMİNE KATILDI
Koronavirüs salgınında yeni vaka sayısı 1172
Hala sokaklara atılıyor

Eğitim
ESOGÜ “Bibliyorfil”de Macellan’ın Biyografisi Ele Alındı
Pandemi Sürecinde Duygularımı Paylaşır Mısın?
ŞARTLAR UYGUN OLURSA DERS ZİLİ 31 AĞUSTOS’TA ÇALACAK
YÖK, TÜRK ÜNİVERSİTELERİNİN YURT DIŞINDA TANITIMI İÇİN İLK SANAL FUAR HAZIRLIKLARINI TAMAMLADI
REKTÖR ŞENOCAK’TAN MERKEZDE İNCELEME

Ekonomi
ETO’DA MESLEKİ YETERLİLİK SINAVLARI BAŞLADI
Pozitif yönlü bir hareketlenme bekliyoruz
SEEDUP GİRİŞİMCİLERİ YATIRIMCILARLA BULUŞTU
Türkiye’nin ilk yerli hızlı treninin mutfak setleri Öztiryakiler’den
SOKAK TOPLAYICILARI TEK ÇATI ALTINDA

Ekoloji
ESOGܒye Tıbbi Bitki Bahçesi
KANAL İSTANBUL’UN ÇEVRE DÜZENİ PLAN DEĞİŞİKLİĞİ İLE İMAR PLANLARININ 3 ETABI ONAYLANDI
ONLINE ÇEVRE EĞİTİMLERİ SÜRÜYOR
RÜZGAR ENERJİSİ MEMLEKET MESELESİ
SOĞUTMA ENERJİSİNİN, KLİMALARIMIZIN KESEMİZE ve GEZEGENİMİZE MALİYETİ YÜKSEK

Bilim-Teknoloji
Dolandırıcılık amaçlı otomatik telefon aramalarında artış var
VERİLER GERÇEKTEN SİLİNİYOR MU?
Telefonuna Tiktok indirenler bu haberi okur okumaz silecek!
Telefonunuz kaybolmadan ve çalınmadan önce yapmanız gerekenler
MOBİL X-RAY CİHAZI ’CE BELGESİ’ ONAYINA SUNULDU

Eskişehir Arslan Temizlik Şirketi - 0537 334 66 30